Danmarks frøer og padder har hårdt brug for levesteder
Det er yderst positivt at konstatere, at vi her i naturhaven så hurtigt observerer frøer. For netop frøerne og padderne har det elendigt her til lands. Vanen tro er det landbrugets hærgen der skal tilskrives den primære årsag. Danmark er ekstremt opdyrket, og som sådan er der alt for få levesteder for arterne.
Ud over at landbruget skal begrænses, kan vi haveejere også hjælpe til. For blot det at der tilføjes et enkelt nyt vandhul, betyder alverden for frøerne. Så har de nemlig mulighed for at sprede sig. I bogen om vilde haver “Et år i naturhaven” kan du læse om hvordan klimaet er på katastrofekurs, og om at fastlåste vejrmønstre i de senere år har ført til hyppigere tørkeperioder. Her er det vigtigt at konstatere, at flere vandhuller er essentielle for frøerne og padderne, da de ellers risikerer at gå til, hvis deres eneste levested forsvinder i tørkeperioderne.
Så herlig! Jeg bor i en ordentlig froskehage. Ikke fordi vi har dammer, men fordi nærmeste nabo til vår hage er en elv, og det er en del skygge her. Jeg støter stadig på hoppende frosker og padder av ulike arter når jeg ordner i hagen. Vi skvetter like mye begge to. Jeg har ikke sett noen ennå i år. Det har vært og er uvanlig tørt. De dukker garantert opp etter klekkeperioden,
Hej Vilroses hage/Irene
Det er rigtig, det har været rigtig tørt i år. Igen desværre. Der tegner sig desværre et mønster hvor hyppigere tørkeperioder viser deres kedelige ansigt. Det er derfor vigtigt at vi alle sikrer, at frøerne og padderne har masser af levesteder at søge hen, i tilfælde af at deres vandhuller udtørrer.
Jeg håber du snart får frøer og padder at se i din have også, og hvis du gør, så lav lige en artikel om det ikke? Og gerne med masser af gode billeder som du plejer! : )
Vi glæder os til at se dig på siden igen.
– Naturhaven.dk