Bliv klogere på almindelig blåfugl
Som nævnt er det ikke entydigt klart, at det vi rent faktisk har at gøre med her, er den såkaldte almindelige blåfugl. Men meget kunne godt tyde på det. Naturbasen beskriver i hvert fald hunnernes udseende således: “Hunnens overside varierer fra ensfarvede brune eksemplarer, til eksemplarer med udbredt blå bestøvning. De fleste hunner har orange sømmåner på oversiden”.
Det stemmer ganske fint overens med det eksemplar der kan ses på billederne ovenfor. De livsbetingelser arten tilbydes her i naturhaven, er også oplagte for den.
Almindelig blåfugl kan let forveksles med blandt andet foranderlig blåfugl
De flotte blåfugle kan til forveksling ligne hinanden ret meget, og det kan være let at komme i tvivl om hvad man rent faktisk har spottet. Se blot på artiklen her, hvor vi ikke endegyldigt kan slå fast hvad vi har observeret. Vi hælder dog som nævnt klart mest til den almindelige blåfugl.
Almindelig blåfugl kan blandt andet forveksles med arter såsom før omtalte foranderlig blåfugl, såvel som med “argusblåfugl”, samt den spøjst døbte “bølleblåfugl”.
Her lever almindelig blåfugl
Livsbetingelserne i den naturlige have synes fine og relativt oplagte for en art som almindelig blåfugl. Arten observeres nemlig på varme, tørre og åbne lokaliteter, med masser af blomster. Også gerne i haver. Som sådan passer det fint med de forhold man finder her i naturhaven.
Der skal ikke ret meget naturhave til for at tiltrække et væld af forskellige dyrearter.
Det er bare fascinerende hver gang der observeres nye arter i naturhaven.
Pindsvinet der går på tur i haven, sommerfuglene der sætter sig på vores fingre og bierne der går om bord i de nedfaldne frugter, som naturhaven selvfølgelig også indeholder.
Hej Michele
Det er nemlig rigtig! Man kan lynhurtigt få sig en grøn, dyrevenlig og naturlig have. Der skal i udgangspunktet ikke synderligt meget til. Man skal blot langt hen ad vejen lade den passe sig selv, og give plads til det vilde.
Og du har ret, det er herligt at se alle dyrene folde sig ud på slap line i den vilde have. 🙂
Vi skrives ved i næste artikel her på naturhaven.dk.